
Ритм сучасного людини наповнений величезною кількістю інформації, починаючи від стрічок соціальних мереж, робочих листів, повідомлень з месенджерів, серфінг новин, ігор на телефоні, нагадувань, картинок, відео та іншими. Все це перетворюється на величезний клубок інформації, який для нас не завжди буває корисним. Природно, якщо ви не живете десь в глибинці, де немає інтернету та інших благ цивілізацій.
За свою діяльність викладання гітари, спостерігаю таку картину, діти як не дивно дуже зосереджені грою на гітарі. У природному середовищі вони залучені на занятті та навіть не бавляться на уроці. Підлітки на занятті навіть більш зосереджені на чомусь одному, ніж середньостатистичний дорослий на занятті. Спілкуючись з батьками дітей і сам бувши батьком, спостерігаючи за дружиною, я виявив наступне.

Дітьми займаються батьки, в основному дружини, вони планують робочий день, нормують час проводження за комп'ютером, планшетом, телефоном. Записують на різні гуртки, музику, малювання, спорт — це і є хороший розвиток. У дітей кількість корисної інформації більше в порівнянні з дорослими. Дорослі часто віддані самі собі та не завжди стежать за своїм дозвіллям. Буває корисна інформація, але часто це просто «шум», наприклад, як гра в телефоні, який краще замінити приємною тишею і спокоєм. Таким чином дати собі моральний відпочинок.
Я вдячний долі, що маю можливість спілкуватися з людьми різного роду діяльності. За моїми спостереженнями, нестача концентрації простежується у людей багатозадачних спеціалізацій.
- Подумайте, скільки ви ставите завдань на день?
- Скільки берете зобов'язань виконати роботу в строк?
В наш час, коли людина має доступ до великого потоку безперервної інформації, намагатися робити все самому, вважається вже як норма, що призводить до рефлексу, швидкої зміни фокусу. Подумаймо, що пов'язує між собою заняття грою на гітарі та зосередженість? Що таке концентрація — це наскільки сильно людина здатна зануритися в одну діяльність.

Мої цікаві спостереження наступні. Коли учень приходить на перші заняття по грі на гітарі, навчання починається з простих вправ. Поступово набираючись досвіду наш гітарист вже може вивчити твір на 1-2 листи. Але ось зіграти від початку до кінця не завжди виходить.
Часто від учня гітариста можна почути такі слова: "хм ... грав, і про щось почав думати ... щось збило з пантелику ... грав і різко вилетіло з голови ... думаю про роботу ... і т.д."
У хорошого педагога завжди знайдеться рада по роботі над твором, а з цими порадами буде розвиватися і концентрація, відчуття цілісності твору і т.п.
Хоч я і відданий педагогіці в цілому, я теж практикуюся кожен день на гітарі. Я опишу вам свої міркування. Гра на інструменті на перший погляд може бути трохи порівнювана з медитацією. Але ось тільки гра на гітарі або іншому інструменті трохи складніше. Потрібно добре вивчити текст, навчити пальці притискати якісно струни. І тільки потім вже грати на гітарі, запам'ятати мелодію, при грі думати наперед ніж грають пальці. А щоб додати твору гнучкості та краси продумати динаміку і природно чарівливо підглядати на гриф гітари.
У той момент, коли музикант грає на гітарі, зосередженість музиканта над виконанням повинна бути на вищому рівні, інакше ми не зможемо зосередитися і почуємо усіма нам знайоме: "... грав і різко вилетіло з голови ..."

Коли ви зіграєте кілька творів від початку і до кінця, то ви навчитеся правильно над ними працювати. Це виробляє благородну звичку, а саме доробляти все до кінця. Розуміти процес становлення результату і головна винагорода — це не тільки зосередженість, а вміння грати на гітарі, більше розуміти музику на концертах, розширення музичного та стилістичного кругозору. А маленькій родзинкою послужить приємне та улюблене хобі всього життя. Надихайтеся і займайтеся!

