Якісне звуковидобування на гітарі

Навчання грі на гітарі в Києві

Музика гітари показує людині ті можливості величі, які є в його душі

Емерсон Уолдо

Звук - основний засіб виразності

Музична думка створюється з музичних звуків, від якості звучання яких багато в чому залежить якість зіграних творів та твори на гітарі в цілому. Вибір гітари грає найважливішу роль в плані якості звуковидобування, а також вибір стилю музики. Навчання грі на гітарі з самого початку занять потрібно проводити правильно, щоб це запам'яталося раз і назавжди. А саме звернути увагу на правильну посадку, на постановку правої та лівої руки, причому необхідно уважно стежити за тим, щоб руки та корпус були розслаблені, пальці обох рук зберігали напівкруглу форму, і були паралельні між собою, зібрані всі разом.

На уроках гітари вправи на розвитку техніки дозволяють в природному положенні без скутості рук видобувати чисте якісне звучання. Систематичні заняття уроків гри на гітарі та робота над помилками дозволяють відпрацювати техніку до автоматизму, що значно прискорює процес навчання гри на гітарі.

Курси гітари Київ

Форма нігтів гітариста для гри на класичній гітарі: верхній ряд - правильна, нижній - неправильна

Нігтьовий спосіб видобування звуку

Звук видобувається за допомогою нігтів на пальцях правої руки. Кінчики подушечок пальців (ближче до нігтя) торкаються струн і майже одночасно струна ковзає на ніготь, який і змушує струну звучати. Від такого удару звук робиться сильним і яскравим. При грі нігтьовим способом нігті не повинні бути довшими, ніж на 1,5-2 мм над рівнем подушечок пальців, повинні мати напівкруглу форму і кінці їх мають бути добре відшліфовані. Великий палець при цьому здатний витягувати звук краєм подушечки.

Спосіб видобування звуку подушечками пальців правої руки полягає в тому, що кінчики пальців правої руки при ударі торкаються тільки подушечками пальців, без участі нігтів. Таким способом гітаристи майже не користуються, через те, що інструмент звучить набагато тихіше, ніж при нігтьовому способі. Якщо видобувати звук тільки подушечками пальців, то нігті, зрозуміло, повинні бути коротко обстрижені..

Удари пальців правої руки, спрямовані зверху вниз і знизу вгору, повинні бути приблизно під кутом 45 ° стосовно деки. При видобуванні звуку при грі на гітарі треба опанувати дві навички, на яких побудована вся техніка правої руки:

  • Апояндо (Apoyando) - удар по струні з опорою, удари вказівного, середнього і безіменного пальців правої руки, спрямовані зверху вниз (у напрямку до деки).
  • Тірандо (Tirando) - удар по струні без опори, удари вказівного, середнього і безіменного пальців, спрямовані знизу вгору (від деки).

Курси гри на гітарі Київ

Види звуковидобування апояндо і Тіранда

Навчання грі на електрогітарі

На електрогітарі в здебільшого застосовується гра медіатором. При його використанні звучання акордів набуває специфічний характер, що підкреслює ритмічний малюнок музичного твору, надаючи йому своєрідне забарвлення. Для правильного видобування звуків медіатором необхідно виробляти досить різкі та швидкі рухи кистю з урахуванням характеру виконуваного твору і зазначеної тривалості акордів.

Комбінований спосіб видобування звуку той, при якому гітарист може грати на гітарі та медіатором і пальцями. Медіатор утримує великий і вказівний пальці; середній, безіменний і мізинець при цьому можна також використовувати для звуковидобування.

Уроки гри на електрогітарі в Києві

Теппінг (Tapping)

Останнім часом гітаристи стали використовувати принципово нові способи гри на гітарі — звуковидобування пальцями правої та лівої руки ударами по струнах на грифі між ладів на грифі. Звук на гітарі видобувається за допомогою щіпка, або, точніше, удару по струнах кінчиками пальців правої руки. Великий палець здійснює щіпок від себе, вказівний, середній і безіменний палець здійснюють щипок до себе. Видобувати звук на струні гітари можна від підставки та до грифа. Відрізок, на якому можна витягувати звук, потрібно розмежувати на три частини.

Уроки гітари Київ

Гітарист який грає тепінгом

Динаміка гітари

У верхній частині гітари (біля грифу) звук найбільш м'який і тихий. У нижній частині (біля підставки) звук різкий і сильний. Граючи в цій області "боєм" чути тріск від ударів нігтя об струни. Середня частина гітари — це щось середнє між верхньою частиною і нижньої.

Уроки гітари Київ

Відрізок струн на гітарі від підставки до грифа

Також дуже важливо розподілення пальців правої руки на струнах і пальців лівої руки на ладах, що називається аплікатурою. Від правильної аплікатури залежить не тільки легкість гри на гітарі, але і якість виконання. У нотних записах для гітари аплікатура часто не проставляється, що призводить до численних помилок, якщо у виконавця немає навички правильного розставляння та чергування пальців, адже саме на гітарі можливі найрізноманітніші варіанти видобування звуку.

Аплікатурні способи гри роблять гру на гітарі більш виразною і колоритною. Навчившись правильного використання аплікатури, гітарист буде краще орієнтуватися на грифі, грати з чистішою інтонацією, швидше запам'ятовувати музичний твір завдяки розвитку музичної пам'яті та успішно читати з листа ноти для гітари.

Навчання грі на гітарі в Києві

Складнощі при розміщенні пальців поділяється на природні, пов'язані природними можливостями пальців і індивідуальними особливостями рук виконавця (розміром, силою, спритністю і т.п.), і штучні, що виникають в результаті звикання до неправильного розташування. Першою можна виправити шляхом постійної, регулярної та уважній роботі. Другі виправляються тільки за допомогою вчителя гри на гітарі. Школа гітари спочатку правильно навчає гітариста, виключаючи тим самим неправильну постановку рук.

Робота над звуком полягає в освоєнні тембру, динаміки та штрихів. Відпрацювавши правильну техніку, отримавши чисте звучання гри на гітарі (дивитися відео гри на гітарі) можна працювати над додатковою виразністю, додають звучанню найбільш яскраве забарвлення і дозволяють добитися найрізноманітніших ефектів.

Навчитися грати на гітарі може кожен, але частою перешкодою у розвитку гітариста стає самонавчання гри на гітарі, оскільки спочатку можуть допускатись і заучуватися помилки в постановці рук і звуковидобуванні.