Музичний розмір і такт - теорія для гітариста

У нашому світі все має розмір, одяг і взуття, автомобілі та запчастини, з яких створені автомобілі, мають розміри гітари для дітей і для дорослих. Розмір торкнувся і музику, зрозуміло, гітарна музика також має розмірність. Я впевнений, що ви вже знаєте хоча б один музичний розмір, якщо ви згадаєте звучання вальсу ви точно вгадаєте його розмірність. У моєму випадку, коли проходять уроки гри на гітарі та ми торкаємося теми музичного розміру я завжди награю невеликі композиції та учні завжди з легкістю вгадують розмірність вальсу.

Почнімо розгляд цієї невеликої теми, щоб кожен початківець гітарист, який зайшов на цю сторінку сказав: "це ж так просто ...".

Пульсація і доля

Перше з чого потрібно почати, це зрозуміти всім тілом, що таке пульсація. Наприклад, ви включаєте свою улюблену гітарну композицію і від задоволення починаєте відстукувати ногою ритм це і буде рівномірна ритмічна пульсація, яка музичною мовою називається — доля.

Долі вишиковуються в невеликі групи звуків, які своєю чергою організовано чергуються за своєю силою. Перша доля найсильніша, відразу запам'ятаймо правило, відстань від однієї сильної долі до наступної в музиці називається тактом. Перед кожною першої долею пишеться тактова риска, таким чином ми розділимо нотний стан на такти.

ноти такт

  1. Такт
  2. Тактова риска

Спробуйте прислухатися і почути в музиці долі, акцентовані долі називаються сильними долями, а ненаголошене слабкими, чітке чергування сильною і слабкою долею і будуть задавати музиці такт. Якщо згадати як маршують солдати, виникає асоціація маршу. Раз — ліва нога, два — права нога. Марш — розмір 2/4. Якщо згадати бал на якому танцюють люди одягнені в прекрасні костюми, ви помітите як танцюристи пульсують, раз — два — три. Це розмір вальсу — розмір 3/4.

пульсація

Метр

Прийшов час розібратися з питанням метра. Організована пульсація долів і тактів в музиці називається метр. Метр записується двома числами, які називаються таким розміром. Тактовий розмір записується на початку кожного твору.

тактові розміри

Тактовий розмір

Розглянемо докладніше що означають ці цифри.

що таке тактовий розмір

Верхня цифра говорить гітаристу про кількість доль в такті. У нашому випадку три долі, отже рахувати ми будемо до трьох.

що таке тактовий розмір

Нижня цифра говорить гітаристу про тривалість ноти, яка є одиницею цього тактового розміру.

У нашому випадку це четвертна тривалість, також часто можна зустріти в тактовому розмірі восьмі тривалості та різні варіації, все залежить від музичної задуму композитора.

Розміри бувають дводольні та тридольні, ці метри відносяться до простих, тому, що мають дві або три частки при одному акцентованому звуці.

дві чверті тактовий розмір

Дводольний тактовий розмір - дві чверті

три чверті тактовий розмір

Тридольний тактовий розмір - три чверті

Складними - називаються розміри, які утворюються від злиття в послідовності простих тактових розмірів.

чотири чверті тактовий розмір

Четирехдольний тактовий розмір - чотири чверті

шість восьмих тактовий розмір

Шестидольний тактовий розмір - шість восьмих

Останньою сходинкою про тактовий розмір буде змішаний, непарний, несиметричний розмір. Змішаний розмір на мій погляд зрозумілий від самої назви, змішаний розмір утворюється об'єднанням (змішанням) дводольних і трихдольних розмірів.

змішаний розмір, непарний розмір

Послухайте популярну джазову композицію, яка написана автором Dave Brubeck в розмірі п'ять чвертей яка називається Take Five, виконує Gary Ryan.

Я думаю, всіх меломанів ця композиція не залишить байдужими або відчуєте поліритмію розміру 7/4 в композиції Unsquare Dance також від Dave Brubeck.

Щоб підсумувати цю статтю хочу підмітити, розмір в музики дуже важлива тема, ця тема досить проста, водночас в ній легко заплутатися, дуже важливо на початковому етапі досконально розібратися. Тому що вміння рахувати, працювати з різними ритмічними розмірами вироблять у вас почуття ритму, пульсацію, ви зможете зрозуміти, що мав на увазі автор твору, розгадати древній ритмічний шифр під назвою ритм щоб в результаті зіграти чудовий твір ритмічно і впевнено. Я Сергій Глущенко та Школа гітари Serenada бажаю творчих успіхів і натхнення.