Як грати на гітарі перебором, популярні арпеджіо

Часто клієнти, коли приходять на уроки гітари, розповідають про те, як знайомий взяв інструменті почав щось перебирати та співати пісню. Таких історій багато і це не дивно, адже якщо ми поглянемо на гітару, побачимо струни, які потрібно перебирати. В гітарному мистецтві є цікавий спосіб видобування звука, який задає приємний настрій у навчанні гри на гітарі навіть на першому занятті, цей спосіб називається — арпеджіо.

Арпеджіо (італ. arpeggio - грати як на арфі) - спосіб гри на гітарі акордів, при якому звуки акорду беруться послідовно один за іншим. Таким чином в результаті повторення комбінації звуків, утворюється в правій руці патерн — малюнок, який повторюється, гітаристу потрібно лише міняти акорди в лівій руці. Завдяки цьому способу гри на гітарі, досягається різноманітність акордової послідовності, і акомпанемент стає помітно цікавіше.

У народі цей спосіб гри на гітарі називають перебором, сама назва пішла виходячи з того, що ми бачимо, а бачимо ми як пальці перебирають струни. Щодо мене, я звик більше до академічної назви — арпеджіо. У сьогоднішньому уроці поговоримо про арпеджіо (гра перебором) на гітарі.

Назва пальців або апплікатура

Щоб розуміти, як граються арпеджіо (перебори) на гітарі та арпеджіо виходили з легкістю, потрібно знати назви пальців аплікатуру правої руки. Важливо суворо дотримуватися її при вивченні арпеджіо. Інакше можуть виникнути незручність при прискоренні арпеджіо і складність в досягненні автоматизації руху, оскільки арпеджіо часто це малюнок, що повторюється.

Апплікатура правої руки

Теорія розташування струн

Якщо ми подивимося на гітару, ми побачимо струни та відразу відзначимо про себе, є струни тонкі, а є товсті. Перша струна найтонша, далі рівномірно товщає подальша струна на гітарі й закінчується шостою найтовщою струною якщо це шести струнна гітара.

  • Перша, друга і третя струни називаються — дисканти.
  • Четверта, п'ята і шоста струни називаються — басові.

Давайте тепер розглянемо який палець за що відповідає при грі арпеджіо на гітарі.

Українська Іспанська Абревіатура Струна яка грається

великий палець

Pulgar

p

6, 5 , 4

вказівний палець

Indice

i

3

середній палець

Medio

m

2

безіменний палець

Anular

a

1

Великий палець (P) - в основному відповідає за басові струни, також можуть бути різні комбінації при грі на гітарі, арпеджіо, коли великий палець грає різну роль, наприклад в якості баса використовується третя струна.

Вказівний (i), середній (m), безіменний (a) - відповідають за струни дисканти, а також відштовхуючись від конкретного випадку, слідуючи чіткої аплікатури, яку написав гітарист професіонал.


5 популярних арпеджіо на гітарі

Арпеджіо 1

Це саме популярне арпеджіо на гітарі, його може награти будь-хто, хто має гітару, грати це арпеджіо можна в баладних піснях, а ось наскільки правильно ви це арпеджіо граєте, ви можете себе перевірити.


Арпеджіо 2

Це арпеджіо на гітарі, підійде для ліричної пісні, але в цей раз з більш активним звучанням. При вивченні потрібно грати та рахувати вголос (1 - і - 2 - і - 3 - і - 4 - і) і обов'язково дотримуйтесь аплікатури, яка записана між нотами та табулатурою. Особливу увагу приділіть першій та другій струні, стежте за рівномірністю звучання.


Арпеджіо 3

Ламане арпеджіо на гітарі, підійде для ліричної пісні, воно здається заплутане, але його грати не складно, та й воно має дуже красиве звучання. При вивченні рахуйте вголос (1 - і - 2 - і - 3 - і - 4 - і) і обов'язково дотримуйтесь аплікатури яка записана між нотами та табулатурою.


Арпеджіо 4

Ще один вид ламаного арпеджіо на гітарі, підійде для ліричної пісні. При вивченні обов'язково дотримуйтесь аплікатури, яка записана між нотами та табулатурою, також не забувайте рахувати вголос (1 - і - 2 - і - 3 - і - 4 - і).


Арпеджіо 5

Це арпеджіо на гітарі, підійде для активної пісні, з що крокує або весь час змінним басом. При вивченні обов'язково дотримуйтесь аплікатури, яка записана між нотами та табулатурою. Особливу увагу приділіть першій, другій та третій струні, стежте за рівномірністю звучання.


Висновок

У світі існує дуже велика кількість арпеджіо для гітари, але наприклад в пісенній формі люди в основному використовують найзручніші та перевірені часом арпеджіо. Обов'язково при вивченні дотримуйтеся аплікатури та виконуйте арпеджіо в повільному темпі домігшись автоматизму в правій руці. Спочатку дивіться на праву руку, потім поступово відводите погляд від правої руки та намагайтеся відчути струни. Дотримуючись вищесказаних порад та щоденної практики, я Глущенко Сергій впевнений, що ви будете все більше і більше відчувати впевненість при грі арпеджіо на гітарі.